Sila krásnej architektúry

Medzinárodná súťaž "Zmeňte víziu na projekt" pozná svojich víťazov.

"Sila krásnej architektúry" - to je motto súťaže "Zmeňte víziu na projekt", ktorá bola určená architektom a architektonickým štúdiám z krajín strednej a východnej Európy.

Dňa 9. apríla sa v Hoteli Warszawa konal oficiálny galavečer medzinárodnej súťaže ROCKWOOL pre architektov s názvom Change Vision into Project(Premeňte víziu na projekt) pod heslom Sila krásy architektúry. Hlavnú cenu v kategórii Nová budovazískala hala a športové centrum pre zdravotne postihnutých KS Cracovia, zatiaľ čo v kategórii Modernizovaná budovazvíťazila Fakulta rozhlasového a televízneho vysielania Sliezskej univerzity. Na výhry bolo vyčlenených celkovo 16 000 eur.

Tohoročný siedmy ročník súťaže sa konal v rozšírenom rozsahu. Organizátor súťaže ROCKWOOL Polska po prvý raz pozval architektonické štúdiá nielen z Poľska, ale aj zo strednej a východnej Európy. Na výhry bolo vyčlenených celkovo 16 000 eur: 5 000 eur pre každú hlavnú cenu a 1 000 eur pre tri zvláštne ceny v každej kategórii. Podmienkou na účasť v súťaži bolo uplatniť v návrhu aspoň jedno riešenie s použitím minerálnej vlny ROCKWOOL, akustických stropov Rockfon alebo fasádnych obkladov Rockpanel.

Súťažné príspevky vyhodnotila medzinárodná porota v zložení: Prof. Ewa Kuryłowicz, šéfdizajnérka a viceprezidentka spoločnosti Kuryłowicz & Associates, Péter Reicher z maďarského GRAPHISOFTu, Jaroslav Dokoupil, zakladateľ českého Ateliéru DoS a Robert Konieczny, riaditeľ ateliéru KWK Promes.

Hlavnú cenu v kategórii Nová budovazískala hala a športové centrum pre zdravotne postihnutých KS Cracovia. Projekt ateliéru Biuro Projektów Lewicki Łatak zapôsobil na porotcov svojím koherentným a konzistentným dizajnom, uplatneným od všeobecného návrhu až do najmenšieho detailu. V kategórii Modernizovaná budovazvíťazila Fakulta rozhlasového a televízneho vysielania Sliezskej univerzity. Návrh spoločnosti MAŁECCY Biuro Projektowe bol ocenený za veľmi dobré začlenenie do existujúceho prostredia a architektonicky čistú a jasnú budovu s dokonalým priestorom pre študentov.

Tohoročný ročník súťaže Change Vision Into Projectnám umožnil nájsť a odlíšiť objekty, ktoré najviac odrážajú princípy udržateľnej výstavby: sú vizuálne estetické a krásne zapadajú do štruktúry mesta. Nemenej dôležité je, že tieto zariadenia vďaka vysoko kvalitným stavebným materiálom vyznačujú ekologickými vlastnosťami, udržateľným rozvojom, komfortom a bezpečnosťou svojich užívateľov. Ocenené stavby sú projektmi vhodnými pre mestá budúcnosti, na ktoré môžeme byť hrdí a ktoré môžu s istotou určiť trendy pre modernú architektúru a modernú výstavbu,hovorí Łukasz Glapa, marketingový riaditeľ spoločnosti ROCKWOOL CEE.

 

CENY A ZVLÁŠTNE OCENENIA

Kategória Nová budova

HLAVNA CENA

 • Hala a športové centrum pre zdravotne postihnutých KS CracoviaArchitektonický ateliér: Biuro projektów Lewicki Łatak, autoři: Piotr Madej, Mateusz Smoter, Karol Ciepliński, Łukasz Kępski, Anna Komorowska, Julia Łabęcka, Mateusz Manecki, Karolina Pletty, Piotr Pyrtek, Dawid Rogóż, Michał Rokita, Matylda Rozmarynowicz, Piotr Śpiewak, Przemysław Tabor, Michał Włoskowicz

ZVLÁŠTNE OCENENIE

 • Kláštor Sestier Františkánok v meste Dobrzeń Wielki
  Autori: Architektonické štúdio PORT Józef Franczok, Marcin Kolanus, Marcin Kolanus (vedúci architekt), Józef Franczok (vedúci architekt), spolupráca: Artur Nitribitt, Magdalena Targosz, Justyna Brzezińska, Anna Otlik
 • Bridge House
  Architektonický ateliér: ArchLAB.lt. Autori: M. Vroblevičius, D. Birutis, M. Dagys, P. Vroblevičius 
 • The Nest - kancelárska, servisná a rezidenčná budova
  Architektonický ateliér Grupa 5 Architekci Sp. z o.o. Autori návrhu: Roman Dziedziejko, Michał Leszczyński, Krzysztof Mycielski, Rafał Zelent, Rafał Grzelewski, Piotr Bzdel, Tomasz Szponar, Krzysztof Kamiński

Kategória Modernizovaná budova

HLAVNÁ CENA

 • Fakulta rozhlasového a televízneho vysielania Krzysztofa Kieślowského na Sliezskej univerzite
  Architektonický ateliér: MałeccyBiuro Projektowe. Autori: BAAS arquitectura Jordi Badia, Grupa 5 Architekci Krzysztof Mycielski, Rafał Zelent, Mikołaj Lech Kadłubowski, MAŁECCY biuro projektowe Wojciech and Joanna Małeccy

ZVLÁŠTNE OCENENIE

 • Nový areál a kaplnka Katolíckej školy Vilmose Apora
  Architektonický ateliér: JAHODA és PÁRICSY Építésziroda Kft.
 • Dom v Kościelisku
  Architektonický ateliér: Kuczia Architect, Piotr Kuczia. Autor: Piotr Kuczi
 • Dom v Aleji Kasztanowe v Krakove
  Architektonický ateliér: Biuro architektoniczne Wizja sp. z o.o. Autori: architekt Stanisław Deńko, architekt Agnieszka Ciuła, architekt Robert Ciuła

 

Súťaž „Zmeňte víziu na projektneposkytuje účastníkom len príležitosť vyhrať atraktívne ceny a súťažiť s najlepšími. Po záverečnom galavečere súťaže nasleduje každoročne debata s výnimočnými a inšpiratívnymi architektmi. Témou tohoročnej diskusie bolo: Mestá budúcnosti. Ako vytvoriť priateľské miesta na život a uspokojiť krásu architektúry? Debata ponúkla vynikajúcu platformu na výmenu znalostí a skúseností medzi architektmi. Bola to aj príležitosť na diskusiu o kľúčových témach, trendoch a výzvach, ktorým čelí súčasná architektúra, urbanizmus a výstavba.

 

 

 

 

Grand Prix
0

v každej kategórii

3 ceny po
0

v každej kategórii

Súťaž zahŕňa dve kategórie: nový objekt a zmodernizovaný objekt, odovzdané do prevádzky v roku 2018. Podmienkou účasti na súťaži je použitie materiálov ROCKWOOL, ROCKFON alebo ROCKPANEL.
Súťažné práce by mali byť umiestnené na jednej doske – doska by mala obsahovať projekt a fotografie objektu, ako aj iné údaje, ktoré účastník považuje za potrebné. Súťaž prebieha od 22. 11. 2018 do 31. 1. 2019. Jedno architektonické štúdio môže prihlásiť jeden objekt v jednej alebo obidvoch kategóriách.

 

Práce posielajte elektronicky na adresu contest@rockwool.com :

 

 • rozmery práce 70 cm x 100 cm
 • grafický projekt pripravený v mierke 1 : 1 v rozlíšení 150 dpi
 • všetky písma musí byť prevedená na krivky, výkresy zlúčené do jednej vrstvy
 • všetky farby uložené v CMYK
 • projekt uložený v jednom z formátov: PDF, TIFF, EPS, JPG
 • názvy súborov bez diakritiky
 • max. veľkosť správy 10 MB – ak sú posielané súbory väčšie, pošlite viac správ s tým istým predmetom
 • charakteristika objektu max. 3000 znakov v súbore word/PDF s poznámkou, do ktorej súťažnej kategórie prácu prihlasujete
  Upozornenie! Charakteristika objektu nemusí byť integrálnou súčasťou dosky.
 • vyplnený formulár excel s informáciami a údajmi týkajúcimi sa súťažnej práce a použitých riešení ROCKWOOL, ROCKFON alebo ROCKPANEL
 • vyplnené vyhlásenie účastníka/účastníkov

 

jury, contest, architects,

arch. Jaroslav Dokoupil

,
český architekt, zakladateľ jedného z najznámejších českých architektonických štúdií Atelier DoS, ktoré pôsobí od roku 1992 (v roku 2013 spojilo svoje sily so štúdiom Arch.Design pod vedením Radosława Kobzu). Najznámejšími a najčastejšie oceňovanými realizáciami štúdia Atelier DoS sú Obchodné a zábavné centrum Olympia Brno, Mestské kúpele (Nové Město na Moravě), rekonštrukcia železničného uzla v Brne, Roman Square v Brne alebo námestie v Kuřimi. Jaroslav Dokoupil je členom Českej komory architektov, Asociácie pre územné plánovanie a urbanismus a podpredsedom Asociácie brnianskych architektov a staviteľov.

jury, contest, architects,

arch. Ewa Kuryłowicz

,
známa poľská architektka, od roku 2014 titulárna profesorka, vedúca Katedry projektovania a teórie architektúry na Fakulte architektúry Varšavskej technickej univerzity a členka Komory architektov Poľskej republiky. Generálna projektantka a podpredsedníčka autorského architektonického štúdia Kuryłowicz & Associates, ktoré navrhlo napr. Národné hudobné fórum (Vroclav 2015), Varmijskú galériu Olsztyn (2014) alebo Mestský štadión Białystok (2014). Spoločne s kolektívom je držiteľkou mnohých architektonických ocenení.

jury, contest, architects,

arch. Robert Konieczny

,
známy poľský architekt, ktorý sa preslávil svojimi odvážnymi a často novátorskými realizáciami a projektmi, autor katovického ateliéru KWK Promes a víťaz najdôležitejších medzinárodných architektonických súťaží. Preslávil sa realizáciou obytného domu Dom Aatrialny, ktorý postavili neďaleko Opola. V roku 2016 získal Konieczny prestížnu cenu European Prize for Urban Public Space za najlepší verejný priestor v Európe za Centrum pre dialóg Przełomy. Je to jeden z najväčších úspechov v dejinách poľskej architektúry.

jury, contest, architects,

ing. Péter Reicher

,
vzdelaním stavebný inžinier a tiež známy spoločenský aktivista, ktorý sa venuje podpore architektúry, kultúry a budovaniu nových spoločenských vzťahov v mestskom priestore. Počas svojej profesionálnej kariéry pracoval ako manažér pre dozor obchodnej jednotky na obsluhu klientov ako SAP, Xerox a pobočky HP, neskôr vykonával funkciu výkonného riaditeľa maďarskej energetickej firmy ELMIB Innovative Plc. Od roku 2012 pracuje ako manažér v GRAPHISOFT – medzi jeho úlohy patrí budovanie a rozvoj maďarskej pozície na trhu, ako aj zavádzanie produktov skupiny Nemetschek, podporujúcej výstavbu v Maďarsku.

Kontakt pre médiá:

Klaudia Latosik

tel. +48683850441

Klaudia.Latosik@rockwool.com